Klocki hamulcowe bardzo szybko się eksploatują. Z każdym hamowaniem trochę się wycierają i tracą ułamek swojej efektywności. Po dłuższym czasie klocki hamulcowe są tak starte, że hamowanie samochodem staje się zbyt długie, a przez co niebezpieczne. O konieczności wymiany klocków hamulcowych poinformuje cię czujnik zużycia klocków hamulcowych.
Jak działa czujnik zużycia klocków hamulcowych?
Czujniki elektroniczne składają się z małej pętli z drutu przez, którą przepływa słaby prąd. Gdy czujniki zużywają się podczas jazdy i hamowania pętla ta zostaje odsłonięta i zaczyna dotykać tarczy dzięki czemu może on poinformować kierowcę o tym, że należy wymienić klocki hamulcowe w samochodzie. Robi to poprzez zaświecenie kontrolki na tablicy rozdzielczej, która informuje kierowcę o konieczności wymiany klocków hamulcowych.
Działanie nowszych technologicznie czujników zużycia klocków hamulcowych pozwala również na dokładne określenie stanu technicznego oraz zużycia klocków. Są to tak zwane czujniki dwuetapowe i posiadają dwa obwody rezystora biegnące równolegle obok siebie na różnych wysokościach w obudowie czujnika. Kiedy pierwszy obwód zostanie już zerwany system oblicza przebieg potrzebny do zerwania kolejnej pętli. Dzięki temu nowsze czujniki pozwalają na dokładne określenie pozostałego przebiegu przed koniecznością wymiany klocków.
Jak dbać o stan klocków hamulcowych.
Jedną rzeczą jest wiedzieć jak działa czujnik zużycia klocków hamulcowych, a drugą jest wiedzieć jak dbać o to, aby jak najwolniej ulegały one zniszczeniu. Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest ograniczenie, a najlepiej całkowite wyeliminowanie gwałtownego zatrzymywania się. Większy nacisk i tarcie zwiększa zużycie klocków hamulcowych. Drugą rzeczą jest to, aby jak najczęściej hamować samym silnikiem.